Nie każdy chory lub bolący ząb należy poddawać ekstrakcji. Leczenie kanałowe pozwala zachować naturalne uzębienie i zapobiec dalszym problemom ze zdrowiem jamy ustnej. Niestety, mimo wielu zalet tego zabiegu, pacjenci boją się poddać leczeniu przez nieprawdziwe informacje krążące na forach internetowych czy powtarzane między znajomymi. Poznaj popularne mity na temat leczenia kanałowego i nie odkładaj dłużej wizyty u stomatologa!
Mity na temat leczenia kanałowego
- Mit nr 1: leczenie kanałowe jest bolesne
Wiele osób jest błędnie przekonanych o tym, że leczenie kanałowe jest niezwykle bolesne. Coraz więcej klinik stomatologicznych wykorzystuje nowoczesne metody znieczulenia oraz innowacyjne narzędzia, dzięki którym zabieg nie wiąże się z odczuwaniem silnego bólu, aczkolwiek może wywoływać pewien dyskomfort. Zwykle pacjenci już wcześniej skarżą się na ból zęba, a leczenie może przynieść im ulgę. Warto wiedzieć, że nowoczesne sposoby leczenia zmniejszają ból i dyskomfort także po zakończonym zabiegu.
- Mit nr 2: leczenie kanałowe powoduje choroby
Niektórzy sugerują, że leczenie kanałowe może przyczynić się do rozwoju różnych chorób w przyszłości, np. nowotworów. Nie jest to prawdą – celem zabiegu jest usunięcie infekcji zęba i zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnych bakterii w organizmie. Zbagatelizowany problem może prowadzić do chorób serca, problemów z zajściem w ciążę, a nawet do poronień. Dzięki leczeniu pacjent może cieszyć się lepszym zdrowiem i żyć bez bólu zębów.
- Mit nr 3: leczenie kanałowe jest drogie
Wielu pacjentów obawia się wizyty u stomatologa z obawy przed kosztami leczenia kanałowego. Obecnie cały zabieg można wykonać podczas jednej wizyty, co znacznie zmniejsza całkowitą pulę wydatków poniesionych na konsultacje stomatologiczne.
- Mit nr 4: leczenie kanałowe nie jest trwałe
Inny powszechny mit mówi o tym, że rezultaty leczenia kanałowego nie są trwałe. Chociaż żaden zabieg dentystyczny nie daje stuprocentowej gwarancji, że ząb przetrwa do końca życia pacjenta, to skuteczne leczenie w połączeniu z odpowiednią higieną jamy ustnej pozwoli zachować naturalne uzębienie przez wiele lat.
- Mit nr 5: lepiej jest usunąć ząb niż go leczyć
Niektórzy wierzą, że usunięcie chorego zęba jest lepszym rozwiązaniem niż leczenie kanałowe. Jednak ekstrakcja zęba może prowadzić do problemów z pozostałym uzębieniem, jak np. przesuwanie się sąsiednich zębów, problemy z przeżuwaniem pokarmu i mówieniem oraz wygląd uśmiechu. W takiej sytuacji koniecznie należy rozważyć uzupełnienie brakującego uzębienia, np. za pomocą mostów lub implantów, co jest droższym i bardziej inwazyjnym rozwiązaniem niż leczenie kanałowe.
- Mit nr 6: leczenie kanałowe wymaga wielu wizyt u dentysty
Jeszcze kilkanaście lat temu pacjenci poddawani leczeniu kanałowemu rzeczywiście musieli często odwiedzać stomatologa. Jednak postęp medycyny sprawił, że obecnie wystarczy już jedna wizyta w gabinecie, by skutecznie przeprowadzić całą procedurę.
- Mit nr 7: leczenie kanałowe jest nieskuteczne przy silnym zakażeniu
Niektórzy pacjenci są przekonani, że w przypadku zaawansowanej infekcji zęba leczenie kanałowe nie przyniesie pozytywnych efektów. Nie jest to prawdą – obecnie możliwe jest wyleczenie poważnych stanów zapalnych zębów. W trakcie zabiegu usuwa się zakażoną miazgę zębową wraz z nagromadzonymi w niej bakteriami oraz dezynfekuje się kanały zębowe. Pozwala to zapobiec powikłaniom oraz rozprzestrzenianiu się infekcji na pozostałe, zdrowe zęby.
Podsumowanie
Wbrew powszechnym przekonaniom, leczenie kanałowe jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na uratowanie zęba, który – bez tego zabiegu – musiałby w niedługim czasie zostać usunięty. Pacjenci nie muszą dłużej obawiać się odczuwania bólu w trakcie i po zabiegu, a także martwić się o koszty leczenia kanałowego. W nowoczesnych gabinetach dentystycznych wykorzystuje się profesjonalne narzędzia i skuteczne metody znieczulenia, a leczenie często ogranicza się do jednej wizyty u stomatologa.