Dentica NovaDentica NovaDentica Nova
22 243 17 11
denticanova@denticanova.pl
ul. Nowa 6 . Stara Iwiczna k. Piaseczna
Dentica NovaDentica NovaDentica Nova

Znieczulenie podtlenkiem azotu

Protetyka Piaseczno

Znieczulenie podtlenkiem azotu

Podtlenek azotu, znany też jako gaz rozweselający, ma działanie delikatnie znieczulające i przeciwbólowe.

Sedacja wziewna odbywa się przy użyciu maseczki do wdychania przez nos   i polega na podawaniu mieszaniny podtlenku azotu i tlenu w odpowiednich proporcjach. Dawka podtlenku w zależności od potrzeby może być większa lub mniejsza, ale zawsze jest utrzymany bezpieczny poziom tlenu.

Efektem działania gazu jest rozluźnienie i zrelaksowanie się pacjenta.

Potocznie stosowana nazwa gazu może być myląca, gdyż nie tyle on rozwesela, co wprowadza w stan odprężenia, jakby półsnu, w czasie którego pojawiają się pozytywne obrazy.

Pacjent zachowuje kontakt z otoczeniem, pozostaje cały czas świadomy.
Metodę tę stosuje się z powodzeniem u dzieci, a także u tych dorosłych, którzy nie chcą skupiać się na zabiegu, lecz wolą poczuć się całkowicie swobodnie.
Zalecany także do stosowania m. in. u pacjentów z astmą, padaczką, (zmniejszenie ryzyka ataku), z chorobami serca i nadciśnieniem tętniczym (zniwelowanie ryzyka nieoczekiwanego wzrostu ciśnienia krwi).
Podtlenek azotu jako środek anestetyczny jest stosowany w stomatologii od XIX wieku, a potem również w innych dziedzinach medycyny. Jest metodą sprawdzoną i bezpieczną. Resztki gazu zostają całkowicie usunięte przez organizm.
W zależności od wskazań, może być używany samodzielnie lub w połączeniu z inną formą znieczulenia.