Zapobieganiem i leczeniem chorób przyzębia zajmuje się periodontologia. Z pomocą stomatologa i odpowiednich działań możesz zadbać o swój uśmiech oraz uniknąć krwawiących dziąseł czy utraty zębów. W jaki sposób działania profilaktyczne pozwolą ochronić Twoją jamę ustną przed chorobami przyzębia?
Czym zajmuje się periodontologia?
Periodontologia to dziedzina stomatologii, która skupia się na diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu chorób przyzębia. Przyzębiem określa się struktury otaczające i podtrzymujące zęby, czyli m.in. dziąsła, kość zębodołu i cement korzeniowy. Stan tych tkanek wpływa na zdrowie zębów, a wszelkie problemy i choroby przyzębia mogą prowadzić nawet do utraty uzębienia.
Celem periodontologii jest identyfikacja i leczenie stanów zapalnych oraz infekcji w obrębie dziąseł, a także innych struktur wspierających zęby. Najczęściej spotykane problemy i choroby przyzębia to:
- zapalenie dziąseł – charakteryzuje się zaczerwienionymi i nabrzmiałymi dziąsłami z tendencją do krwawienia;
- zapalenie ozębnej (inaczej paradontoza) – to poważniejszy stan, który obejmuje uszkodzenie głębszych struktur przyzębia. Może prowadzić do ruchomości zębów i ich wypadania.
Problemom przyzębia może towarzyszyć także nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, tkliwość zębów w kontakcie ze słodkimi lub słonymi pokarmami albo zmiennymi temperaturami (np. ból podczas picia zimnych lub gorących napojów) oraz obniżanie się linii dziąseł.
Na czym polega leczenie periodontologiczne?
Diagnozowaniem i leczeniem schorzeń przyzębia zajmują się periodontolodzy, czyli stomatolodzy ze specjalizacją z periodontologii.
W zależności od stopnia zaawansowania problemów przyzębia, obecności stanów zapalnych lub infekcji w jamie ustnej, podejmowane są różne działania, jak np.:
- profesjonalne czyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego,
- leczenie stanów zapalnych poprzez stosowanie antybiotyków,
- chirurgia przyzębia – wykorzystuje się ją w bardziej zaawansowanych przypadkach. Czasem konieczna okazuje się regeneracja kości lub gingivoplastyka (regeneracja dziąseł).
W Klinice Stomatologicznej DenticaNova w Piasecznie możesz skorzystać ze wsparcia doświadczonych stomatologów oraz umówić się na wizytę do higienistki stomatologicznej. Podczas konsultacji dowiesz się, jak prawidłowo nitkować i myć zęby (sposób zostanie dopasowany indywidualnie do Twojego stanu zdrowia oraz uzębienia), a także otrzymasz zalecenia co do dalszego leczenia stomatologicznego.
Jak zapobiegać chorobom przyzębia?
Profilaktyka stomatologiczna ma duże znaczenie w zapobieganiu chorobom przyzębia. Jakie działania pomogą uniknąć nieprzyjemnych problemów?
- Regularne szczotkowanie zębów
Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie usuwa płytkę nazębną, która jest główną przyczyną powstawania chorób przyzębia. Należy przestrzegać wskazówek od higienistki stomatologicznej, by zbyt silnie nie szczotkować uzębienia lub przez przypadek nie uszkodzić dziąseł szczoteczką o zbyt twardym włosiu.
Dodatkowo, użycie pasty z fluorem wzmacnia szkliwo i zapobiega rozwojowi próchnicy.
- Codzienne nitkowanie zębów
Nitkowanie pomaga usunąć płytkę nazębną oraz resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i miejsc, do których nie ma dostępu szczoteczka do zębów.
Regularne nitkowanie zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego oraz zapaleniom dziąseł.
- Zdrowa dieta
Ograniczone spożycie słodzonych produktów i napojów z dużą zawartością cukru pomaga utrzymać jamę ustną w dobrym zdrowiu.
- Regularne wizyty u stomatologa
Częste przeglądy stomatologiczne pomogą szybko zdiagnozować problemy z przyzębiem i wdrożyć nieinwazyjne metody leczenia. Podczas wizyt warto poddać się oczyszczaniu zębów z kamienia oraz osadów.
- Unikanie tytoniu
Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn rozwoju chorób przyzębia. Rzucenie nałogu lub ograniczenie liczby spalanych papierosów pozytywnie wpływa na stan uzębienia oraz zdrowie jamy ustnej.
Podsumowanie
Periodontologia pomaga wyleczyć oraz w skuteczny sposób zapobiegać chorobom przyzębia. Działania profilaktyczne opierają się m.in. na regularnym szczotkowaniu zębów w odpowiedni sposób oraz systematycznych wizytach u stomatologa. Skaling pozwoli oczyścić uzębienie z osadów i kamienia nazębnego, które są częstą przyczyną stanów zapalnych dziąseł. Dodatkowo, zdrowe nawyki żywieniowe i rezygnacja z palenia papierosów wspierają ogólną kondycję jamy ustnej. Umów się już dziś na konsultację stomatologiczną w DenticaNova w Piasecznie i dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o swój uśmiech!