Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że o zdrowie zębów należy dbać od pierwszych miesięcy życia dziecka. Pielęgnacja jamy ustnej zapobiega problemom związanym z próchnicą i pozwala na prawidłowy rozwój stałych zębów, ale również wpływa na ogólne zdrowie i samopoczucie pociechy. Dowiedz się, jak nauczyć dziecko zdrowych nawyków i prawidłowego dbania o zęby oraz przyzwyczaić je do wizyt u stomatologa.
Dlaczego dzieci powinny dbać o zęby?
Regularne mycie zębów i odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej pozwala zapobiec wielu problemom zdrowotnym u pociech. Największym zagrożeniem dla zdrowia młodych zębów jest próchnica – atakuje ona zęby stałe, mleczne, a także młode, dopiero wyrzynające się zęby. Próchnica rozwija się na skutek działania bakterii, które żywią się cukrami zawartymi w pokarmach. Powstające w ten sposób kwasy niszczą powierzchnię zębów, co prowadzi do bólu, trudności podczas jedzenia, degradacji struktury zębów, a nawet do poważnych infekcji zębów i dziąseł. Codzienne szczotkowanie zębów zmniejsza ilość płytki nazębnej, czyli warstwy bakteryjnej, która znajduje się w jamie ustnej.
Warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat, że mycie zębów jest bardzo ważne dla zdrowia i może być przyjemną czynnością. Pielęgnację jamy ustnej należy rozpocząć nie w momencie pojawienia się pełnego mlecznego uzębienia, a jeszcze zanim dziecku wyrośnie pierwszy ząbek. Dziąsła u niemowląt można delikatnie przemywać gazikiem lub silikonowymi, miękkimi szczoteczkami ze specjalnymi wypustkami, by usunąć resztki pokarmu i zapobiec rozwojowi bakterii.
Jak zdrowie zębów wpływa na rozwój dziecka?
Stan uzębienia i jamy ustnej wpływa m.in. na rozwój zdolności mowy i samopoczucie malucha. Jeżeli zęby i dziąsła są bolesne, wypadają lub nieprawidłowo rosną, może to prowadzić do problemów z mówieniem i pojawienia się wady wymowy. Dyskomfort podczas przeżuwania sprawi, że dziecko będzie odmawiać jedzenia, a to może skutkować niedoborami pokarmowymi i zbyt niską masą ciała malucha.
Jak uczyć dzieci dbania o zęby?
Rodzice powinni w sprytny sposób zachęcać pociechę do mycia zębów i wizyt u stomatologa dziecięcego, zamiast straszyć malucha nieprzyjemnymi konsekwencjami. To przyniesie o wiele lepsze efekty niż szantaż emocjonalny, a dziecko samo będzie pamiętać o codziennej pielęgnacji i nie będzie stresować się badaniem w gabinecie dentystycznym.
- Warto wybrać szczoteczkę do zębów ze wzorami i kolorami lubianymi przez pociechę. Należy zwrócić przy tym uwagę na to, by włosie szczoteczki miało odpowiednią miękkość, a sam produkt był dopasowany do wieku dziecka.
- Na rynku dostępne są smakowe pasty do zębów, które zachęcą pociechy do codziennego szczotkowania. Trzeba jednak sprawdzić skład takich produktów i unikać past zawierających szkodliwe dla zdrowia dziecka substancje.
- Rodzice mogą śpiewać wesołe piosenki podczas mycia zębów, by dziecko kojarzyło tę czynność z czymś zabawnym i przyjemnym.
- Należy ograniczyć w diecie dziecka cukier (zarówno w pokarmach stałych, jak i w napojach), żeby zapobiegać rozwojowi próchnicy. Warto wyjaśnić maluchowi, że zbyt dużo słodyczy może szybko niszczyć zęby i powodować ich ból.
- Ostatnie, lecz nie mniej ważne, są regularne wizyty u stomatologa dziecięcego! Dziecko powinno wiedzieć, że dentysta nie chce wyrządzić mu krzywdy, a jego zadaniem jest pomoc w utrzymaniu zębów w dobrym zdrowiu. Żeby przyzwyczaić malucha do kontaktu ze stomatologiem dziecięcym, można zapisać go na tzw. wizytę adaptacyjną. Podczas wizyty dentysta porozmawia z dzieckiem, pokaże mu swoje narzędzia pracy i wyjaśni, czym się zajmuje oraz jak należy prawidłowo dbać o zęby.
Podsumowanie
Prawidłowa pielęgnacja zębów od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na stan uzębienia i jamy ustnej w przyszłości. Należy uczyć dzieci zdrowych nawyków, takich jak codzienne mycie zębów, wizyty u stomatologa i ograniczanie ilości spożywanych słodyczy. Dzięki temu pociechy unikną nieprzyjemnego bólu zębów, ich nieprawidłowego rozwoju czy zaawansowanej próchnicy na nowo wyrośniętych, stałych zębach.