Dentica NovaDentica NovaDentica Nova
22 243 17 11
denticanova@denticanova.pl
ul. Nowa 6 . Stara Iwiczna k. Piaseczna
Dentica NovaDentica NovaDentica Nova

Twój przewodnik po optymalnej higienie jamy ustnej

twoj-przewodnik-po-optymalnej-higienie-jamy-ustnej

Zły stan zębów oraz dziąseł negatywnie wpływa nie tylko na komfort życia, samopoczucie czy nasz wygląd. Infekcje i stany zapalne w jamie ustnej rzutują na zdrowie całego organizmu. Jak uniknąć problemów z uzębieniem czy chorób dziąseł? Sprawdź przewodnik po higienie jamy ustnej i poznaj proste nawyki, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie!

Higiena jamy ustnej – jak prawidłowo o nią dbać?

Małe rzeczy mogą mieć duży i pozytywny wpływ na zdrowie i estetyczny wygląd uśmiechu. Ważne jest jednak regularne działanie – każdego dnia należy szczotkować zęby, nitkować przestrzenie między nimi oraz minimum raz w roku odwiedzać stomatologa. 

  • Szczotkowanie zębów

Codzienne, dokładne szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie – rano, krótko po przebudzeniu, by pozbyć się z jamy ustnej bakterii, które namnażały się w niej przez całą noc, a także wieczorem, po ostatnim posiłku. Warto wybierać szczoteczki delikatne dla dziąseł, z miękkim włosiem, lecz bez gumowych wypustek (mogą one podrażniać dziąsła), a także pasty do zębów o dobrym składzie.

Zęby należy szczotkować przez około dwie minuty, nie pomijając żadnych powierzchni ani luk międzyzębowych (np. w przypadku braku jednego lub kilku zębów). Nie wolno myć zębów w agresywny sposób – to może uszkodzić strukturę dziąseł i zębów oraz prowadzić do urazów i krwawień. Warto odwiedzić higienistkę stomatologiczną, by poznać prawidłowe techniki mycia zębów (w przypadku stałego uzębienia nie zaleca się stosowania okrężnych ruchów podczas szczotkowania).

  • Nitkowanie zębów

Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Warto sięgać po nici dentystyczne, z pomocą których można zadbać o czystość na liniach styku zębów oraz zapobiec powstawaniu próchnicy oraz chorób dziąseł. Podczas nitkowania należy wykonywać delikatne ruchy, nie można szarpać za nić, gdy zaklinuje się ona między zębami. 

Jeżeli zęby są silnie stłoczone, można wybrać cieńszą nić dentystyczną. Na rynku dostępne są także gumowe czyściki, które świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla nici dentystycznych i ułatwią czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

  • Płukanie jamy ustnej

Płyny do płukania pomagają zredukować ilość bakterii w jamie ustnej, mogą też odświeżać oddech. Przed zakupem płynu należy dokładnie zapoznać się z jego składem – produkty zawierające alkohol nie będą dobre dla zdrowia jamy ustnej. Mogą bowiem wysuszać śluzówkę, podrażniać wewnętrzną stronę policzków oraz dziąsła, a to otwiera drogę chorobotwórczym drobnoustrojom do rozwoju. Wybieraj płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu, za to z chlorheksydyną lub olejkami eterycznymi, które skutecznie zwalczają bakterie. Płyn stosuj po szczotkowaniu zębów.

 

  • Higiena języka

Wiele osób pomija język podczas higieny jamy ustnej, co jest sporym błędem. To bowiem na języku gromadzi się najwięcej bakterii, które są odpowiedzialne za nieświeży oddech i nieprzyjemny posmak w ustach. Za każdym razem, gdy skończysz szczotkować zęby, umyj także język.

  • Nie przygryzaj policzków i języka

Zdarza się, że podczas przeżywania silnego stresu lub strachu przygryzamy wewnętrzną stronę policzków lub język. Prowadzi to do powstania bolesnych ran i otarć, do których mogą wniknąć bakterie i wirusy. W przypadku bruksizmu na policzkach i języku mogą odciskać się nasze zęby, co także nie jest dobre dla zdrowia. Żeby uniknąć poważniejszych problemów, stosuj na co dzień techniki zmniejszające stres oraz ćwiczenia na rozluźnienie mięśni żwacza. Nocne zgrzytanie zębów lub ich nadmierne zaciskanie warto omówić ze swoim stomatologiem lub ortodontą, by zastosować odpowiednie leczenie.

Coroczne przeglądy stomatologiczne i higienizacja zębów

Warto minimum raz w roku wybrać się na przegląd stomatologiczny, by na wczesnym etapie zdiagnozować ewentualne infekcje, próchnicę lub choroby dziąseł. W niektórych przypadkach stomatolog może zalecić częstsze wizyty, np. co pół roku.

Bardzo ważna dla prawidłowej higieny jamy ustnej jest również higienizacja zębów. To istotny element profilaktyki zdrowia zębów i dziąseł. Wystarczy jedno spotkanie z higienistką w ciągu roku – podczas wizyty specjalistka w profesjonalny i bardzo dokładny sposób oczyści zęby m.in. z kamienia, osadów, przebarwień powstałych na skutek spożywania barwiących pokarmów oraz resztek płytki nazębnej. Zadaniem higienistki stomatologicznej jest również edukowanie pacjentów, jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby, jakich produktów używać oraz czego unikać, by cieszyć się zdrowym i olśniewającym uśmiechem.

Podsumowanie

To codzienne nawyki decydują o naszym zdrowiu i samopoczuciu w przyszłości. Dlatego tak ważne jest regularne, codzienne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów. Nie można bagatelizować także sposobu prawidłowego mycia zębów. Warto odwiedzić higienistkę stomatologiczną, która wytłumaczy i pokaże, jak należy szczotkować zęby, by nie uszkadzać ich struktury oraz delikatnych dziąseł. Zdrowie Twojej jamy ustnej ma wpływ na cały organizm, dlatego nie zapominaj o przeglądach dentystycznych, a gdy dojdzie do rozwoju infekcji lub próchnicy – szybko podejmij odpowiednie leczenie.