Wiele osób naprzemiennie używa terminów “dentysta” i “stomatolog”. Czy na pewno oba określenia oznaczają to samo, a może kryją się za nimi inne kwalifikacje czy też zakres obowiązków? Sprawdź, jaka jest różnica między dentystą a stomatologiem i czym zajmują się specjaliści.
Dentysta a stomatolog – jaka jest różnica?
Pacjenci bardzo często stosują terminy “dentysta” i “stomatolog” zamiennie. Różnica między dentystą a stomatologiem polega głównie na tym, że do 2002 roku osoby, które ukończyły studia stomatologiczne, otrzymują tytuł “lekarz dentysta”. Wcześniejszy tytuł brzmiał “lekarz stomatolog”, jednak ujednolicenie przepisów unijnych spowodowało takie zmiany w nazewnictwie. Mimo to, kwalifikacje i obowiązki pełnione przez dentystów nie różnią się niczym od wiedzy i obszaru działania, jakim zajmują się stomatolodzy. Terminy można stosować jako synonimy.
Czym zajmuje się dentysta?
Do najważniejszych zadań dentysty, czyli stomatologa, należy:
- diagnostyka i leczenie chorób zębów, dziąseł i jamy ustnej
Zadaniem stomatologa jest przeprowadzanie przeglądów jamy ustnej i badań, dzięki którym można zdiagnozować problemy z uzębieniem, infekcją dziąseł itp.
- przeprowadzanie zabiegów profilaktycznych
Ważnym elementem pracy dentysty jest wykonywanie zabiegów, których celem jest zapobieganie próchnicy, stanom zapalnym dziąseł czy wypadaniu zębów. Można tutaj wymienić m.in. usuwanie kamienia nazębnego, czyli scaling, fluoryzację i lakowanie zębów oraz profesjonalne czyszczenie zębów za pomocą piaskowania.
- leczenie próchnicy i chorób przyzębia
Próchnica jest jednym z najczęściej występujących problemów z uzębieniem. Zadaniem stomatologa jest usunięcie zainfekowanej tkanki zęba i wypełnienie powstałych ubytków materiałem amalgamatowym lub kompozytowym. Dentysta zajmuje się także leczeniem chorób przyzębia.
- wykonywanie zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej
Dentysta zajmuje się m.in. usuwaniem uszkodzonych lub zainfekowanych zębów, ekstrakcją ósemek bądź zębów zatrzymanych, a także usuwaniem torbieli i leczeniem urazów w obrębie jamy ustnej.
- zakładanie wypełnień oraz odbudowy protetyczne
Dentysta może zakładać bardzo skomplikowane odbudowy protetyczne, nie tylko tradycyjne wypełnienia. Obejmuje to m.in. korony, mosty, protezy i implanty.
Jakie są specjalizacje w stomatologii?
Obszarem działań stomatologii są takie dziedziny, jak:
- ortodoncja
Ortodonci zajmują się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu. Specjaliści pomagają również zapobiegać rozwojowi nieprawidłowości w ustawieniu zębów u swoich pacjentów. Ortodoncja obejmuje również leczenie wad szczękowo-twarzowych, które czasem wiążą się z interwencją ze strony chirurga stomatologicznego.
- periodontologia
Periodontolog specjalizuje się w chorobach przyzębia, czyli takich tkanek, jak dziąsła czy więzadła przyzębne. Stomatolog ten leczy m.in. zapalenie dziąseł i paradontozę, co pozwala zapobiegać wypadaniu zębów.
- endodoncja
Endodonci przeprowadzają zabiegi związane z leczeniem kanałowym zębów, żeby uchronić pacjenta przed utratą naturalnego uzębienia.
- chirurgia stomatologiczna
Chirurg stomatolog wykonuje zabiegi operacyjne w obrębie jamy ustnej, jak np. ekstrakcja ósemek i zębów zatrzymanych, chirurgiczne leczenie urazów zębów i kości szczęk.
Podsumowanie
Różnica między dentystą a stomatologiem wynika przede wszystkim z ujednolicenia przepisów unijnych. Absolwenci studiów stomatologicznych sprzed 2002 roku są określani jako dentyści, a stomatolodzy otrzymali tytuł już po tym roku. Obie nazwy mogą być jednak stosowane jako synonimy. Zarówno dentysta, jak i stomatolog zajmuje się profilaktyką chorób zębów oraz jamy ustnej, ich diagnozowaniem oraz leczeniem. W obrębie stomatologii wyróżnić można wiele specjalizacji, m.in. endodoncję, protetykę czy chirurgię stomatologiczną.