Dentica NovaDentica NovaDentica Nova
22 243 17 11
denticanova@denticanova.pl
ul. Nowa 6 . Stara Iwiczna k. Piaseczna
Dentica NovaDentica NovaDentica Nova

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dentysty?

jak-przygotowac-sie-do-pierwszej-wizyty-u-dentysty

Odwiedziny w gabinecie stomatologicznym mogą wywoływać stres i lęk u pacjentów, niezależnie od ich wieku. Odwlekanie wizyty nie jest dobrym pomysłem, dlatego warto opanować negatywne emocje i spotkać się z dentystą. W jaki sposób przygotować się do pierwszej wizyty u stomatologa? Poznaj wskazówki dla pacjentów w różnym wieku.

Pierwsza wizyta u dentysty – na co się przygotować?

Pierwsze badanie dentystyczne w życiu lub wizyta w nowej klinice stomatologicznej, u innego niż dotychczas specjalisty albo po kilkuletniej przerwie może wiązać się z uczuciem niepokoju bądź silnym stresem. Jeżeli konsultacja ze stomatologiem nie dotyczy poważnego i nagłego problemu, jak np. ból spowodowany zatrzymaną ósemką albo utrata zęba, to specjalista skupi się wyłącznie na ocenie zdrowia uzębienia i jamy ustnej oraz zapyta pacjenta o jego historię medyczną. Na podstawie zgromadzonych informacji dentysta zaproponuje dostępne sposoby leczenia zębów lub – jeżeli pacjent nie skarży się na żadne dolegliwości oraz brak u niego oznak próchnicy, infekcji dziąseł itp. – wskaże termin kolejnej wizyty kontrolnej.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dentysty?

  • Cel wizyty

Warto określić główny cel wizyty u stomatologa – czy zależy Ci na wymianie plomb amalgamatowych, skontrolowaniu stanu zębów, a może chcesz otrzymać rzetelne wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej? Spisz na kartce wszystkie tematy i pytania, które chcesz omówić ze swoim dentystą. Dzięki temu nie zapomnisz o ważnych sprawach np. pod wpływem stresu.

Powiedz stomatologowi również o swoich obawach, związanych np. z niepokojącym stanem dziąseł lub bólem, który mógłby się pojawić podczas zabiegów.

  • Dokumentacja medyczna

Jeżeli posiadasz aktualne wyniki badań, np. panoramiczne zdjęcia RTG zębów, badania krwi, które pomogą dentyście zaplanować bezpieczny i skuteczny sposób leczenia – zabierz dokumenty na wizytę. Informacje o przebytych chorobach, przewlekłych schorzeniach oraz o aktualnie przyjmowanych lekach również są bardzo ważne dla stomatologa.

  • Przygotowanie tuż przed wizytą

Krótko przed planowaną wizytą zadbaj o higienę jamy ustnej. Dokładnie umyj zęby i język oraz użyj nici dentystycznej. Dzięki temu dentysta będzie mógł dokładniej zbadać stan Twoich zębów i dziąseł, a ewentualne resztki pokarmowe nie wpłyną na wynik badania.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

W przypadku pociech warto umówić termin pierwszego w życiu badania stomatologicznego, zanim dojdzie do rozwoju problemów z próchnicą lub dolegliwości bólowych. W Klinice Stomatologicznej DenticaNova najmłodsi pacjenci mogą skorzystać z tzw. wizyty adaptacyjnej, podczas której w przyjazny i bezpieczny sposób dowiedzą się, czym zajmuje się dentysta, jak należy dbać o jamę ustną i co robić, gdy ząb zaczyna boleć. Dzięki temu dzieci oswoją się z gabinetem stomatologicznym i w przyszłości, np. gdy zajdzie konieczność zaplombowania zęba lub jego usunięcia, wizyta nie będzie wywoływać u nich silnego lęku i stresu.

Jak przygotować seniora do wizyty u stomatologa?

Osoby starsze, które z różnych przyczyn nie odwiedzały gabinetu dentystycznego, również powinny odpowiednio przygotować się do wizyty. W przypadku seniorów ważne jest przedstawienie w sposób szczegółowy informacji o aktualnym stanie zdrowia i chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca, problemy z krzepliwością krwi itp. Dzięki temu stomatolog dopasuje metodę znieczulenia i sposób leczenia w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Należy poinformować dentystę również o ewentualnych protezach zębowych, założonych w przeszłości implantach lub innych rozwiązaniach ortodontycznych.

Podsumowanie

Regularne badania stomatologiczne pozwalają utrzymać zęby oraz jamę ustną w dobrym zdrowiu i kondycji. Pierwsza wizyta u dentysty oraz obawa przed bólem podczas zabiegów mogą wywoływać lęk i stres zarówno u dzieci, jak i starszych pacjentów. Warto przyzwyczajać pociechy już od najmłodszych lat do pracy stomatologa i wykonywanych przez niego procedur, w czym pomogą tzw. wizyty adaptacyjne. Natomiast osoby dorosłe i seniorzy mogą szczerze porozmawiać z dentystą o swoich obawach, istotne jest również poinformowanie lekarza o ewentualnych chorobach czy dotychczasowych problemach z uzębieniem. Tuż przed wizytą nie należy zapomnieć o higienie jamy ustnej.