Pacjenci, którzy stracili zęby na skutek wypadku lub problemów ze zdrowiem jamy ustnej, mogą znów cieszyć się pięknym uśmiechem. Odpowiedzią na braki w uzębieniu są implanty. Jednak pacjenci często mają obawy dotyczące zabiegu. Czy zakładanie implantu boli? Kiedy można zdecydować się na zabieg? Poznaj odpowiedzi stomatologów z DenticaNova na najczęściej zadawane pytania dotyczące implantów zębów.
Implanty zębów – czym dokładnie są?
Zastąpienie naturalnego, utraconego zęba poprzez implant jest możliwe m.in. przy użyciu tytanowej śruby. Umieszcza się ją we w pełni zagojonym dziąśle i zastępuje ona korzeń zęba. Na wystającą ponad dziąsło część śruby nakłada się elementy podtrzymujące, a do nich z kolei mocuje się korony zębowe. W ten sposób powstaje nowy, sztuczny ząb wypełniający lukę w uzębieniu.
5 często zadawanych pytań na temat implantów zębów
- Kiedy można wstawić implant zęba?
Odpowiedź: implanty można założyć, gdy dziąsło po utraconym zębie (na skutek ekstrakcji lub wypadnięcia) prawidłowo i w pełni się zagoi. Czas gojenia rany wynosi około 2 – 3 miesiące. Nie ma też problemu, by założyć implant w późniejszym czasie – stomatolog doradzi najlepsze rozwiązania dopasowane indywidualnie do pacjenta oraz wyjaśni kolejne etapy zabiegu.
W niektórych sytuacjach stomatolodzy stosują tzw. implantację natychmiastową – polega ona na ekstrakcji zęba i umieszczeniu w jego miejsce implantu podczas jednej wizyty.
- Czy wstawienie implantu zęba boli?
Odpowiedź: podczas zabiegu ból nie jest odczuwalny, gdyż proces implantacji zęba przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może czuć pewien dyskomfort wywołany przez wiercenie otworu pod implant.
Po implantacji ból może utrzymywać się od kilku dni do około tygodnia. Stomatolog doradzi najlepsze rozwiązania na uśmierzenie bólu, np. środki farmakologiczne lub terapię polem magnetycznym.
- Czy implant zęba trzeba wymieniać?
Odpowiedź: implant zęba założony przez doświadczony zespół nie będzie wymagał wymiany przez wiele lat. Trwałość implantów wynosi nawet 25 lat. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i dbanie o codzienną higienę jamy ustnej mogą wydłużyć żywotność implantu lub sprawić, że będzie on prawidłowo funkcjonował do końca życia pacjenta.
- Czy nie będę odczuwać implantu zęba jako ciało obce?
Odpowiedź: implant założony pod odpowiednim kątem i dopasowany do zgryzu nie będzie wywoływać dyskomfortu podczas jedzenia, przełykania czy zaciskania szczęk. Po wygojeniu rany i przyzwyczajeniu organizmu do nowego zęba, pacjent nie będzie go odczuwać jako obce ciało.
- Czy implant zęba może się nie przyjąć?
Odpowiedź: po założeniu implantu należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz stosować się do zaleceń stomatologa. Tytanowe śruby, na których mocowane są korony zębów, z czasem obrastają tkanką kostną. Proces trwa nawet do 8 miesięcy i u większości pacjentów (ponad 98% przypadków) implanty są dobrze tolerowane przez organizm.
Co jeszcze warto wiedzieć o implantach zębów?
Chociaż w wielu przypadkach chęć uzupełnienia luk w uzębieniu podyktowana jest względami estetycznymi, to decyzja wpływa na zdrowie pozostałych zębów:
- przykładowo, gdy pacjent straci górny ząb, to jego antagonista nie ma punktu oparcia. Korzeń zęba może stopniowo osuwać się w dziąśle, prowadząc w efekcie do ruchomości zęba lub jego utraty;
- luki w uzębieniu mogą przyczyniać się do rozsuwania zębów, powstania większych przerw międzyzębowych i prowadzić do zaburzeń zgryzu;
- zęby sąsiadujące mogą się pochylić w kierunku luki po utraconym zębie;
- pozostałe zęby są bardziej obciążone podczas gryzienia pokarmu, mogą się nierównomiernie i szybko ścierać;
- utrata stałego zęba może też prowadzić do kłopotów ze stawem skroniowo-żuchwowym, uczuciem bólu lub napięcia w obrębie szczęki.
Podsumowanie
Dzięki implantom zębów, pacjenci mogą mieć nie tylko piękny uśmiech i czuć się pewniej w towarzystwie. Rozwiązanie pozwala zadbać także o zdrowie pozostałych zębów i zapobiega kolejnym problemom m.in. ze zgryzem, osuwającymi się korzeniami zębów czy bólem stawów skroniowo-żuchwowych. Implantacja nowego zęba odbywa się w znieczuleniu, a po zabiegu należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej. Dzięki temu miejsce założenia implantu zagoi się bez komplikacji.