Jesteśmy dla Państwa czynni również w soboty, w godz. 9:00 - 16:00!

Ortodoncja

ortodoncja
Pacjentów zainteresowanych leczeniem ortodontycznym zapraszamy do naszej kliniki na konsultację ortodontyczną, podczas której można porozmawiać z lekarzem o metodach leczenia w odniesieniu do danej wady, preferencjach pacjenta i w tym kontekście o doborze optymalnego systemu ortodontycznego.
Lekarz wykonuje badanie, podczas którego dokonuje oceny ustawienia zębów i szczęki, a także wpływu tegoż ustawienia na rysy twarzy, podaje wstępną diagnozę, możliwości leczenia i przybliżone koszty.

Diagnostyka i plan leczenia
Kiedy pacjent potwierdzi chęć leczenia, lekarz gromadzi dokumentację, której podstawę stanowi diagnostyka – zdjęcie pantomograficzne, cefalometryczne, zdjęcia cyfrowe twarzy i zgryzu. Zostają też pobrane wyciski – metodą tradycyjną lub w postaci cyfrowego skanu.
Na tej podstawie, po analizie, lekarz przedstawia pacjentowi indywidualny plan leczenia obejmujący szczegółową diagnozę, możliwe scenariusze leczenia, rodzaje aparatów, szczegółowy kosztorys, harmonogram wizyt, zakładany czas leczenia, konieczne zabiegi z innych dziedzin stomatologii (jeśli zachodzi taka potrzeba) i przewidywany efekt końcowy.

Wybór aparatu ortodontycznego
Obecnie jest dostępnych wiele systemów ortodontycznych, dlatego nasza klinika w swojej ofercie posiada różne rozwiązania w zależności od wady i preferencji pacjenta, w tym niezwykle estetyczne i dyskretne aparaty kryształowe, ceramiczne czy też niewidoczne nakładki Clear Aligner, które nie są aparatem zakładanym na stałe.

Wizyty
Wizyta, na której zakładany jest aparat trwa około 1,5 godziny i obejmuje instruktaż higieny oraz przekazanie zaleceń dotyczących użytkowania aparatu.
Przez cały okres leczenia – w zależności od wady i zachodzących postępów co 4-6 tygodni konieczne są wizyty kontrolne, podczas których lekarz koryguje siły nacisku działające na zęby.
Założony czas leczenia może się różnić od faktycznego, ale w większości przypadków trwa od 1,5 roku do około 2 lat.

Po zakończeniu leczenia
Aby uzyskać efekt idealnego uśmiechu, po zakończeniu leczenia ortodontycznego, kiedy zgryz jest już odpowiednio ustawiony, możemy wykonać zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, które najczęściej polegają na poprawieniu kształtu poszczególnych zębów czy wybielaniu.

Aby utrzymać uzyskane w leczeniu ortodontycznym efekty, przez czas, jaki wyznaczy lekarz, konieczne jest noszenie aparatu retencyjnego.


Ortodoncja FAQ

Na podstawie diagnozy i oczekiwań pacjenta lekarz proponuje optymalną metodę leczenia, która ściśle wiąże się z doborem aparatu. W przypadku najmłodszych pacjentów jest to aparat ruchomy, w przypadku młodzieży i dorosłych może to być aparat stały czy też przezroczyste nakładki Clear Aligner, proponowane w niektórych wadach. W przypadku leczenia aparatem stałym stosujemy konwencjonalne aparaty metalowe, mniej widoczne – bo w kolorze zębów – aparaty ceramiczne lub ekskluzywne, niemalże niezauważalne aparaty kryształowe z przeziernymi zamkami. Nowoczesne rozwiązania, które proponujemy dają przede wszystkim większe poczucie komfortu niż to tradycyjne. Przy określonych wadach możliwe jest leczenie za pomocą przezroczystych nakładek ortodontycznych Clear Aligner, które są praktycznie niewidoczne, a dodatkowo można je zdejmować na czas jedzenia i mycia zębów.
Tak, ale im wcześniej się na nią zdecydujemy tym będzie przebiegać łatwiej i w krótszym czasie.
Korygowanie wady to nie tylko kwestia estetyki. Nieprawidłowości zgryzu mogą wywołać wiele niepożądanych następstw. Niewłaściwe ustawienie zębów, szczególnie gdy nakładają się na siebie i są stłoczone, sprzyja rozwojowi próchnicy ze względu na ograniczony dostęp do wszystkich przestrzeni. Skorygowanie wady umożliwia właściwą higienę i tym samym zwiększa szansę na zachowanie zdrowych zębów.
Wyleczenie wady zgryzu może również zapobiegać powstawaniu dolegliwości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, przyczynia się niejednokrotnie do uratowania rozchwianych, narażonych na utratę zębów.
Często leczenie ortodontyczne stanowi etap przygotowawczy do odbudowy protetycznej czy implantologicznej, by przyniosła ona satysfakcjonujący efekt.
Podjęcie leczenia ortodontycznego poprawia ogólny wygląd, dzięki czemu czujemy się zdecydowanie lepiej.
Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Na pierwszą wizytę najkorzystniej zgłosić się, gdy dziecko ma zęby mleczne – pomiędzy czwartym a piątym rokiem życia. Różne wady zgryzu leczymy na poszczególnych etapach rozwoju, dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze postawienie diagnozy.
Wiele wad pojawia się w okresie wczesnorozwojowym w wyniku złych nawyków, takich jak m. in. ssanie kciuka, gryzienie ołówków, zbyt długie ssanie smoczka czy picie z butelki. Zdecydowanie łatwiej je skorygować zanim się utrwalą. Wychwycenie ich i szybkie zareagowanie w okresie przedszkolnym, pozwala najczęściej na prawidłowe ustawienie zęba stałego.
Prawie zawsze tak, pod warunkiem, że leczenie odbywa się zgodnie z zaleceniami lekarza. Dotyczy to zarówno czasu, w jakim należy nosić aparat ortodontyczny, jeśli jest on ruchomy lub wyjmowany jak w przypadku Clear Aligner, jak i częstotliwości zgłaszania się na wizyty kontrolne. Ważne także jest stosowanie się do zaleceń odnośnie spożywanych pokarmów, dbania o aparat i higienę.
Po zakończeniu właściwego leczenia aparatem (stałym, ruchomym czy wyjmowanymi nakładkami) stosuje się przez pewien okres metody zmniejszające ryzyko nawrotu wady: np. przezroczyste nakładki czy reteiner stały (drucik) przyklejany do zębów od strony języka. Istotne są regularne wizyty kontrolne, które pozwalają ocenić czy stabilizowanie zębów w nowych ustawieniach przebiega prawidłowo.

Przeczytaj także

Przykładowe ceny

Konsultacja ortodontyczna 100zł
Aparat stały klasyczny- 1łuk 1600zł
Aparat ceramiczny-1łuk 2300zł
Aparat kryształowy-1łuk 2700zł
Wizyty kontrolne z aparatem
stałym
120-270zł
Diagnostyka Clear Aligner 650zł
Reteiner 350-500zł
Clear Aligner -komplet 3 szyn  na 1łuk 650zł
Zdjęcie aparatu stałego 200-400zł
Aparat ruchomy Płytka Schwarza 700zł
Aparat ruchomy Twin Block 1200zł
Aparat blokowy 800zł
Wizyta kontrolna  z aparatem ruchomym 80zł
Podane ceny mają charakter
informacyjny i nie stanowią
oferty handlowej w rozumieniu
Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Media o nas