Jesteśmy dla Państwa czynni również w soboty, w godz. 9:00 - 16:00!

Profilaktyka i higiena

profilaktyka i higiena
Za standard przyjmujemy stan, w którym pacjent może się cieszyć zdrowiem jamy ustnej, ograniczając zabiegi do profilaktyki i dbania o odpowiednią higienę w czym wspiera pacjenta gabinet higieny.

Stan zdrowia jamy ustnej jest uzależniony od wielu czynników i ulega zmianie, dlatego zmieniać się powinny także środki i metody dbania o higienę jamy ustnej.

Podstawowym zabiegiem, który należy wykonywać w gabinecie higieny regularnie, w odstępach czasu ustalonych z higienistką, jest skaling, czyli oczyszczenie zębów z kamienia i osadów. Pełna wizyta higienizacyjna trwa około 1 godz.

Szczególnym wskazaniem do wizyt higienizacyjnych są sytuacje, w których utrzymanie
higieny na odpowiednim poziomie jest utrudnione. Do nich zaliczamy użytkowanie różnego rodzaju aparatów ortodontycznych, uzupełnień protetycznych, implantów. W zależności od tego, na jakiem etapie leczenia jest pacjent, wizyty higienizacyjne powinny być przeprowadzane w ustalonych odstępach czasu.

Przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu higienizacyjnego jest także niezbędne przed podjęciem jakichkolwiek zabiegów przez lekarza dentystę.

W gabinecie higieny wykonujemy również:
  • lakowanie zębów, czyli inaczej uszczelnianie bruzd i zagłębień anatomicznych znajdujących się na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych. Tkanki wyrzynających się zębów stałych są szczególnie wrażliwe na działanie bakterii próchnicowych, dodatkowo kształt powierzchni zębów - głębokie bruzdy i szczeliny - uniemożliwia idealne oczyszczenie ich z płytki nazębnej. W celu uniknięcia rozwoju bakterii w bruzdach aplikuje się lak szczelinowy. Lakowanie stosuje się u dzieci z wyrzynającymi się zębami stałymi w wieku 6-8 lat oraz 10-13 lat, dzieci z wyrzynającymi się zębami mlecznymi w wieku 2-3 lata, u dorosłych, którzy nie mieli lakowanych bruzd czy ubytków w bruzdach na powierzchniach żujących.
  • fluoryzacja (często będąca elementem wizyty higienizacyjnej) - inaczej lakierowanie, również jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu zwiększenie odporności szkliwa na działanie kwasów oraz bakterii próchnicotwórczych. Standardowo powinno się aplikować fluor o wysokim stężeniu co 6 miesięcy, a u dzieci szczególnie narażonych na próchnicę - 4 razy w roku.
  • instruktaż higieny - w zależności od sytuacji zdrowotnej każdego pacjenta higienistka wskazuje jak pacjent powinien myć zęby, jakiej używać pasty, płukanki, dobiera odpowiedni rodzaj szczoteczki do zębów oraz inne przyrządy ułatwiające prawidłową higienę jamy ustnej. Przyrządy, metody oraz produkty będą różniły się w zależności od tego czy pacjent ma problemy periodontologiczne, użytkuje protezy, nosi aparat ortodontyczny, ma utrudnioną higienę ze względu na wadę zgryzu, itp. Na miejscu w gabinecie posiadamy wyselekcjonowane przez nas, sprawdzone, najlepsze dostępne na rynku produkty do higieny, których stosowanie polecamy.


Profilaktyka FAQ

Średnio przyjmuje się, że dwa razy do roku, jednak jest to poniekąd kwestia indywidualna – zależy od tego, w jakim tempie kamień u konkretnej osoby się tworzy i czy właściwie dba ona o zęby, tzn. czy ma odpowiednią technikę szczotkowania, stosuje nici i płukanki.
Bez wątpienia pewne jest to, że nie należy dopuścić do tego, by kamień i osad zalegały na zębach, gdyż prowadzi to nie tylko do próchnicy, ale także do problemów periodontologicznych.  Innymi
 słowy regularne korzystanie z gabinetu higieny, przede wszystkim z zabiegu oczyszczania zębów z kamienia, jest niezbędne do zachowania własnego uzębienia jak najdłużej.
W zależności od potrzeby w danym momencie jest to między innymi skaling za pomocą ultradźwięków lub narzędzi ręcznych, piaskowanie, aplikacja fluoru.
W ramach profilaktyki wykonujemy lakowanie bruzd w wyżynających się zębach trzonowych u dzieci oraz oczywiście pełną higienizację, jeśli jest taka potrzeba. Instruktaże higieny u dzieci (w obecności rodziców) są szczególnie ważne i mają wpływ na kondycję zębów w przyszłości. Dotyczy to zębów mlecznych jak i stałych.


Przykładowe ceny

Wizyta higienizacyjna:
skaling, piaskowanie,
polerowanie, fluoryzacja  
280zł
Fluoryzacja od 80zł
Lakowanie 70-100zł
Wybielanie zębów lampą LED 800zł
Podane ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Media o nas